5. klasa i EcoDesign w kontekście kotłów CO – co to takiego?

Spis treści
- Nowoczesne metody grzewcze a zmiany w prawie
- Czym są kotły 5. klasy?
- Piece z certyfikatem Ecodesign – co to takiego?
- Korzyści wynikające z nowoczesnego pieca – nie tylko ekologiczne
W Polsce coraz więcej mówi się o ekologii. Za słowami idzie nie tylko zwiększona świadomość w społeczeństwie, lecz także zmiany w prawie. Do nowych, proekologicznych norm muszą się dziś stosować producenci kotłów grzewczych. Dlatego nowoczesne kotły klasy 5., zgodne z Ecodesign, stają się dziś koniecznością. Co warto wiedzieć na temat tych urządzeń?
Nowoczesne metody grzewcze a zmiany w prawie
Zgodnie z prawem do 2026 roku wszystkie urządzenia grzewcze na węgiel muszą zostać wymienione na kotły klasy piątej. Mówi o tym rozporządzenie Ministerstwa Rozwoju oraz ustawa Prawo Ochrony Środowiska.
Natomiast od 2017 roku zabronione jest sprzedawanie bądź instalowanie kotłów, które nie spełniają wymagań normy normie PN-EN 303-5:2012 dla urządzeń 5. klasy.
Czym są kotły 5. klasy?
Kotły grzewcze 5. klasy to urządzenia, które emitują najmniej zanieczyszczeń spośród swojej grupy. Technologia opiera się między innymi na zastosowaniu specjalistycznych materiałów ceramicznych, które są w stanie akumulować ciepło. Powoduje to wzrost temperatury oraz skuteczne spalanie lotnych substancji z paliwa.
Nowoczesne kotły grzewcze 5. klasy są ponadto wyposażone w elektronicznie sterowane systemy precyzyjnego dozowania powietrza i paliwa do paleniska. To znacznie ułatwia ich obsługę.
Sprzęt tego typu jest sprawny, wydajny i przynosi sporo korzyści środowiskowych – w porównaniu z niższymi klasami.
Piece z certyfikatem Ecodesign – co to takiego?
Kolejnym zagadnieniem, któremu warto się przyjrzeć, jest Ecodesign, znany także pod nazwą „ekoprojekt”. Czym on dokładnie jest? To specjalna dyrektywa parlamentu europejskiego dotycząca wymagań energetyczno-emisyjnych dla kotłów CO.
Określa ona, że certyfikat 5. klasy przeznaczony jest dla tych pieców, które spełniają wymagania normy PN-EN 303-5:2012 przy pracy z nominalną mocą. Tego typu urządzenia oferowane są na przykład w ZGODA Wieprz.
Europejski projekt Ecodesign wymaga od kotłów, by te gwarantowały wysoką sprawność działania i niski stopień emisji zanieczyszczeń podczas całego okresu użytkowania.
Korzyści wynikające z nowoczesnego pieca – nie tylko ekologiczne
Jest wiele korzyści z zastosowania kotłów 5. klasy z certyfikatem Ecodesign. Przede wszystkim pozwalają one zaoszczędzić nawet do o 25% energii. Ma to, rzecz jasna, korzystne przełożenie na rachunki w sezonie grzewczym.
Poza tym emitują one do atmosfery od 20 do nawet 50 procent mniej niepożądanych substancji, w tym m.in. tlenku węgla. W kontekście kryzysu klimatycznego ma to więc niebagatelne znaczenie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Certyfikat Budynku Jarosław Dorożyński
Pogotowia energetyczne woj. świętokrzyskie25-370 Kielce, Stefana Żeromskiego 25 lok. 8
-
Elektroinstal Zakład Usług Elektrycznych s.c. Pankowski Jarosław Szmelter Jacek
Energetyka woj. warmińsko-mazurskie14-260 Lubawa, Jagiellońska 9 lok. 3
-
Elektro Instalator PPUH
Elektroenergetyczne urządzenia woj. lubuskie66-460 Witnica, Konopnickiej 10 lok. 3