Czy zimą fotowoltaika jest mniej wydajna?

Jednym z głównych argumentów przeciwników instalacji fotowoltaicznych jest ich znikoma wydajność w okresie zimowym, kiedy dni są krótkie, a słońce rzadko pojawia się na niebie. Postanowiliśmy więc sprawdzić, jak prezentuje się wydajność paneli fotowoltaicznych zimą i co poza niskim poziomem nasłonecznienia może negatywnie wpływać na ich działanie.
Jak działa instalacja fotowoltaiczna?
Instalacja fotowoltaiczna produkuje energię elektryczną za sprawą promieni słonecznych padających bezpośrednio na wchodzące w jej skład panele. Jej wydajność, będąca niczym innym jak ilością wyprodukowanej energii wyrażoną w kWh, jest więc w dużym stopniu uzależniona od poziomu nasłonecznienia w danym okresie roku. Należy jednak pamiętać, że instalacja fotowoltaiczna działa nawet w pochmurne dni, gdyż promienie słoneczne także wtedy są w stanie do niej docierać, choć są bardziej rozproszone.
Czy panele fotowoltaiczne produkują mniej prądu zimą?
Prawdą jest to, że instalacja fotowoltaiczna produkuje mniej energii elektrycznej w okresie zimowym. Wynika to jednak przede wszystkim z krótszych dni. Według szacunkowych danych 1 kWp instalacji fotowoltaicznej latem jest w stanie zapewnić nawet około 180 kWh energii elektrycznej w ciągu jednego miesiąca. Zimą jej wydajność może natomiast spaść do poziomu około 20 kWh energii elektrycznej. Przy czym warto zaznaczyć, że najmniejszy uzysk z instalacji odnotowywany jest zazwyczaj w grudniu i styczniu. Analizując więc to, czy montaż fotowoltaiki jest opłacalny, należy brać pod uwagę jej całkowity bilans roczny.
O czym pamiętać, aby instalacja fotowoltaiczna działała także zimą?
O ile nie mamy wpływu na poziom nasłoneczniania i długość dni zimą, o tyle istnieje jedna kwestia, dzięki której fotowoltaika, której montaż w Gdańsku oferuje między innymi firma instalacyjna Funkcjonalne Instalacje, będzie pracowała w tym okresie najwydajniej jak to możliwe. Jest nią regularne odśnieżanie paneli. Zalegający na nich śnieg blokuje bowiem dopływ promieni słonecznych do ich powierzchni. To z kolei może natomiast doprowadzić do całkowitego zatrzymania pracy instalacji i spadku jej wydajności do 0. Odśnieżanie paneli z powodzeniem można wykonywać samodzielnie np. za pomocą szczotek z miękkim włosiem, czy innych przyrządów, które ich nie uszkodzą.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Klimar Robert Kolski - Pompy Ciepła, Klimatyzacja, Fotowoltaika, Rekuperacja
Energia - odnawialna woj. kujawsko-pomorskie87-720 Ciechocinek, Zdrojowa 50a