Ekologiczne i ekonomiczne rozwiązania dla domu

Ceny prądu elektrycznego oraz ogrzewania rosną z każdym rokiem. Sprawia to, że coraz więcej Polaków zainteresowanym jest własnym źródłem energii. Do tego dochodzą również aspekty ekologiczne, szczególnie ważne w sezonie grzewczym, gdy w wyniku wykorzystania paliw stałych dochodzi do silnego zanieczyszczenia powietrza. Zatem co można zrobić, by cieszyć się niższymi rachunkami i świeżym powietrzem?
Czy warto zainteresować się panelami fotowoltaicznymi?
Świetnym źródłem energii elektrycznej są promienie słoneczne. Jednakże, by móc z nich skorzystać potrzebna jest odpowiednia instalacja, czyli panele fotowoltaiczne. To właśnie one pozwalają na generowanie energii elektrycznej na własny użytek. Według szacunków gospodarstwo domowe, które wyposażone jest w instalację fotowoltaiczną, może uniezależnić się od podwyżek cen prądu nawet na 40 lat. W ten sposób można w znacznym stopniu zredukować dotychczasowe rachunki za energię elektryczną.
Montaż instalacji fotowoltaicznej to rozwiązanie nie tylko ekonomiczne, ale również ekologiczne. Po pierwsze: w znacznym stopniu redukujemy nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną z zewnątrz, to znaczy, że elektrownie muszą spalić mniej paliwa, by odpowiedzieć na zapotrzebowanie w danym regionie. Po drugie: instalacje fotowoltaiczne w trakcie pracy nie emitując dwutlenku węgla ani innych substancji szkodliwych dla środowiska. Nie wytwarzają również odpadów, a do ich prawidłowego funkcjonowania niepotrzebna jest woda.
Oczywiście w skali mikro te zmiany mogą być mało zauważalne, jednakże w skali makro sprawiają ogromną różnicę w zarządzaniu zasobami energetycznymi i środowiskiem naturalnym. Dlatego instalacje fotowoltaiczne są dofinansowywanie z programów rządowych oraz unijnych. Możliwe jest również skorzystanie ze specjalnej ulgi.
Sprzedażą i montażem paneli fotowoltaicznych zajmują się przedsiębiorstwa, takie jak Solaris z Łęki Opatowskiej.
Pompy ciepła do ciepłej wody użytkowej – ekologiczne i ekonomiczne
Pompy ciepła z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowań, ponieważ są jednym z najtańszych systemów grzewczych w eksploatacji. Co więcej, jest to rozwiązanie ekologiczne, ponieważ do ogrzewania wykorzystywana jest naturalna energia zmagazynowania w wodzie, ziemi lub powietrzu (zależnie od rodzaju pompy ciepła).
Jest to urządzenie, którego 25% zapotrzebowania energetycznego to prąd elektryczny. Możliwe jest zatem połączenie systemu fotowoltaicznego i pompy ciepła, co pozwoli na znaczne zmniejszenie kosztów energii elektrycznej i cieplnej w domu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Klimar Robert Kolski - Pompy Ciepła, Klimatyzacja, Fotowoltaika, Rekuperacja
Energia - odnawialna woj. kujawsko-pomorskie87-720 Ciechocinek, Zdrojowa 50a