Energia słoneczna jako źródło energii cieplnej w Twoim domu

Wykorzystanie alternatywnych źródeł energii do ogrzania domu to popularne rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej Polaków. Ulga termomodernizacja i dofinansowania alternatywnych źródeł energii zmniejszają koszt inwestycji. Jest to ekologiczne rozwiązanie, które skutecznie minimalizuje emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Dowiedz się, na czym polega instalacja fotowoltaiczna i jak może ogrzać Twój dom.
Jak działa instalacja fotowoltaiczna?
Panele fotowoltaiczne pozwalają zamienić promienie słoneczne w energię elektryczną. Instalacja składa się z:
- paneli, na rynku dostępne są polikrystaliczne i monokrystaliczne,
- systemu montażowego,
- falownika przekształcającego prąd stały w zmienny,
- zabezpieczenia przeciwnapięciowego,
- kabli i złączek.
Instalację fotowoltaiczną można zamontować zarówno na dachu, jak i gruncie. Jak podpowiadają specjaliści z Trans-Adviser, panele monokrystaliczne można poznać po eleganckim, czarnym odcieniu. Cechują się dużą odpornością na warunki atmosferyczne i wysoką efektywnością, również podczas upałów. Drugi rodzaj ogniw, polikrystaliczny ma kształt prostokąta w niebieskim kolorze, są tańsze niż panele monokrystaliczne, ale też mniej wydajne. Lepiej radzą sobie z absorpcją energii w pochmurne dni.
Energia cieplna ze słońca
Decydując się na instalację fotowoltaiczną, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii. Pierwszą z nich jest oszacowanie całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną. Można to wykonać na podstawie podsumowania rocznych rachunków za prąd. Należy uwzględnić również zmianę sposobu ogrzewania domu z tradycyjnego na elektryczne, gdyż wiąże się to ze wzrostem zapotrzebowania.
Następny krok to wybór miejsca montażu instalacji. Popularnym rozwiązaniem jest dach, zależy to jednak od:
- powierzchni,
- nachylenia dachu, najkorzystniejszy jest skierowany w stronę południa o kącie 40 stopni,
- zacienienia,
- stan techniczny.
Jeśli dach domu jest osłonięty albo jego stan techniczny nie pozwala na obciążenie panelami, warto wtedy wybrać montaż na gruncie. Przy instalacji naziemnej konieczna jest mocna konstrukcja wsporna i dodatkowy pas działki.
Ogrzanie domu fotowoltaiką
Można wykorzystać energię słoneczną do ogrzania domu, przerabiając instalację cieplną na elektryczną. Wiele osób decyduje się również na montaż pompy ciepła wraz z fotowoltaiką. W dobie rosnących opłat za gaz czy węgiel, wykorzystanie alternatywnych źródeł energii jest nie tylko proekologiczne, ale również opłacalne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Klimar Robert Kolski
Energia - odnawialna woj. kujawsko-pomorskie87-100 Toruń, Bażyńskich 2 lok. 11
-
Tom-El Usługi Elektro-Teleinformatyczne Tomasz Jankowiak
Energia - odnawialna woj. wielkopolskie64-360 Zbąszyń, Sportowa 30