Fakty i mity na temat fotowoltaiki
Nowoczesne, odnawialne źródła energii wiążą się z wieloma niewiadomymi. Wielu ludzi jest zainteresowanych inwestycją w nie – od decyzji odciąga ich niepewność, czy fotowoltaika się opłaca, ile kosztuje, jak działa. Instalacje fotowoltaiczne mają wiele zalet, o czym świadczy ich rosnąca popularność. Dzięki dotacjom i dofinansowaniom może pozwolić sobie na nie coraz więcej rodzin. Jakie są najpopularniejsze mity i fakty na temat fotowoltaiki?
Fotowoltaika jako instalacja, która może pokryć 100% zapotrzebowania na prąd
Instalację fotowoltaiczną można uznać za jedyny środek ogrzewania. Prawidłowo zamontowana fotowoltaika powinna pokryć 100% zapotrzebowania domu na prąd. Aby do tego doszło, eksperci muszą wykonać rzetelny audyt i ocenić, jak duże zapotrzebowanie na prąd ma dane gospodarstwo domowe. Analizują też, jaka powinna być odpowiednia moc instalacji.
Przeczytaj również: Jak działa fotowoltaiczny podgrzewacz wody?
Co ciekawe, ewentualne nadwyżki prądu wyprodukowanego przez panele fotowoltaiczne można magazynować w sieci elektrycznej Zakładu Energetycznego. Domownicy mogą pobierać ją przez cały rok od wyprodukowania.
Przeczytaj również: Montaż paneli fotowoltaicznych jako element modernizacji budynków
Profesjonalnym montażem instalacji fotowoltaicznych, paneli słonecznych zajmuje się firma Progress Fotowoltaika z Łomianek i Warszawy.
Panele fotowoltaiczne a energia w nocy
Panele fotowoltaiczne nie wytwarzają energii w nocy. Nie znaczy to jednak, że mieszkańcy domu nie będą mogli korzystać m.in. z urządzeń RTV i AGD. Owe sprzęty elektroniczne będą zasilane w nocy energią pochodzącą z nadwyżek, jaką wypracowała instalacja fotowoltaiczna w ciągu dnia.
Czy panele fotowoltaiczne są drogie? Największy mit
Instalacja fotowoltaiczna wcale nie jest droga – na dłuższą metę. Zakup i montaż fotowoltaiki wiąże się z poniesieniem dość dużych kosztów, ale jednorazowo. Dodatkowo rodziny, które są zainteresowane instalacją paneli słonecznych, mogą skorzystać z różnych ulg i dofinansowań, np. Ulgi termomodernizacyjnej, programu Czyste Powietrze czy Mój Prąd.
Inwestycja w odnawialne źródła energii jest bardzo opłacalna. Udowodniono, że – dzięki dostępnym dotacjom i ulgom – fotowoltaika powinna bezproblemowo zwrócić się w ciągu 5 lat. Żywotność samych paneli słonecznych można natomiast oceniać na dziesięciolecia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana