Fotowoltaika i jej znaczenie w branży rolniczej

Instalacje fotowoltaiczne kuszą darmowym prądem, ciepłem i ulgami podatkowymi oraz dofinansowaniami na montaż. Nic dziwnego, że coraz więcej osób z najróżniejszych branż chce w nie inwestować. Jednym z takich miejsc, w których fotowoltaika opłaca się najbardziej są gospodarstwa rolne i szeroko pojęta branża rolnicza. Dowiedz się, jakie jest znaczenie fotowoltaiki w tym sektorze.
Zalety instalacji fotowoltaicznej w rolnictwie
Ponieważ ceny prądu są coraz wyższe, a nie zapowiada się na to, by w najbliższym czasie miały spadać, idealnym pomysłem w każdym gospodarstwie rolnym jest montaż instalacji fotowoltaicznej. Dzięki niej można obniżyć do minimum rachunki za prąd, którego zużycie w rolnictwie jest dosyć duże. Jednym warunkiem wydajności i opłacalności całej inwestycji jest poprawny dobór instalacji oraz wyliczenie zapotrzebowania na energię gospodarstwa – pomóc w tym mogą specjaliści Passive Energy.
Inwestycja w instalację zwraca się tym szybciej, im bardziej rosną ceny prądu. Ogromną korzyścią z użytkowania z Odnawialnych Źródeł Energii (czyli między innymi fotowoltaiki) jest również ochrona środowiska naturalnego. Jeśli gospodarstwo rolne zajmuje się odsprzedażą wytwarzanych produktów, posiadanie paneli słonecznych z pewnością poprawi jego wizerunek wśród Klientów i zachęci do nawiązywania współprac kolejnych kontrahentów.
W jaki sposób mogę sfinansować instalację, by była jeszcze bardziej opłacalna?
Instalacje fotowoltaiczne można finansować nie tylko z prywatnych środków. Jeśli chcemy uzyskać wsparcie na zakup paneli, warto skorzystać z programów i dofinansowań, które są dostępne dla rolników. W ten sposób można uzyskać środki nawet na połowę wartości instalacji fotowoltaicznej w gospodarstwie rolnym. Sprawia to, że panele okazują się jeszcze bardziej opłacalne i umożliwiają realne obniżenie kosztów prowadzonej działalności. Im wyższa wartość instalacji, tym więcej zyskujemy.
Dlaczego warto montować fotowoltaikę w rolnictwie?
Montaż instalacji fotowoltaicznej w rolnictwie jest możliwy zarówno na gruntach, jak i dachach budynków mieszkalnych, gospodarczych czy szklarni. Panele można bez trudu dopasować również w taki sposób, by pod nimi rosły rośliny, potrzebujące nieco mniej światła. Świetną alternatywą jest spożytkowanie nieużytków rolnych, dokonując na nich montażu fotowoltaiki. Możliwe jest stworzenie własnego magazynu energii, który zapewni pełne bezpieczeństwo i niezależność energetyczną od podmiotów zewnętrznych – na jego budowę decyduje się coraz większa ilość rolników.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Tom-El Usługi Elektro-Teleinformatyczne Tomasz Jankowiak
Energia - odnawialna woj. wielkopolskie64-360 Zbąszyń, Sportowa 30
-
Klimar Robert Kolski - Pompy Ciepła, Klimatyzacja, Fotowoltaika, Rekuperacja
Energia - odnawialna woj. kujawsko-pomorskie87-720 Ciechocinek, Zdrojowa 50a