Instalacja fotowoltaiczna na dachu - kiedy to się opłaca?

Panele fotowoltaiczne od lat cieszą się dużą popularnością. Jednak aby były użyteczne i dostarczały odpowiednią ilość energii ważne jest, by je odpowiednio zaprojektować i zamontować. Bardzo duży wpływ na ich działanie ma usytuowanie. Miejscem najczęściej wybieranym do montażu jest dach. Jakie zalety ma takie rozwiązanie? Na co warto zwrócić uwagę przed montażem? Podpowiadamy.
Zalety instalacji fotowoltaicznej na dachu
W czasach kiedy świadomość odnośnie ochrony środowiska znacznie wzrosła, a jednocześnie cena za energię elektryczną niejednokrotnie przyprawia o zawroty głowy, szukamy rozwiązań, które pozwolą nam zaoszczędzić, jednocześnie nie pozostawiając uszczerbku na środowisku. To właśnie główne zalety paneli PV. Jak tłumaczy specjalista z firmy MEGAWAT: Promieniowanie słoneczne, jakie dociera do naszej szerokości geograficznej wynosi około 1000 kWh/m2. To wynik podobny do tego, jaki odnotowują Niemcy – europejski lider w zakresie ilości zainstalowanych paneli PV. Dzięki energii słonecznej jesteśmy w stanie znacznie obniżyć rachunki za prąd, a jednocześnie chronić środowisko. To właśnie te dwa aspekty są najczęstszymi powodami, dla których nasi klienci decydują się na instalację fotowoltaiczną.
Za montażem instalacji fotowoltaicznej na dachu przemawiają również takie czynniki, jak:
wykorzystanie powierzchni dachu i nadanie mu dodatkowej funkcji,
brak ingerencji w powierzchnię użytkową,
oszczędność terenu,
mniejsze ryzyko uszkodzenia,
estetyka (na ciemnym dachu panele są niemal niewidoczne).
Na co zwrócić uwagę przed montażem paneli PV na dachu?
Instalacja fotowoltaiczna będzie generować najwięcej energii elektrycznej, kiedy zostanie odpowiednio zaprojektowana i zamontowana. Warto zatem zwrócić uwagę na kilka aspektów:
poziom nasłonecznienia i zacienienia – jeśli bezpośrednio obok budynku znajduje się wysokie drzewo, wyższe budynki lub inne elementy architektury przysłaniają jego powierzchnię, wówczas instalacja na dachu nie sprawdzi się dobrze,
warunki techniczne dachu – powierzchnia, kąt nachylenia płaszczyzny, maksymalny udźwig.
Ważne jest, by przed montażem konstruktor budowlany skontrolował stan dachu. W razie nieprawidłowości należy go wzmocnić, by poradził sobie z dodatkowym ciężarem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Klimar Robert Kolski
Energia - odnawialna woj. kujawsko-pomorskie87-100 Toruń, Bażyńskich 2 lok. 11