Jak suszyć drewno opałowe? Wskazówki!

Drewno opałowe należy odpowiednio suszyć, aby spełniało swoje funkcje jako opał. Ważne, aby nie układać go na gruncie. Wykłada się legary. Należy je ochronić przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Konieczne jest zapewnienie właściwej cyrkulacji powietrza. Nie powinno leżeć w miejscu silnie nasłonecznionym. Dlatego poznaj nasze porady odnośnie do suszenia drewna do opału. O czym dobrze jest wiedzieć? Sprawdzamy!
Wszystko o suszeniu drewna!
Sprzedaż drewna opałowego najczęściej przeprowadzana jest w zimę. Drzewa ścina się w okresie od listopada do marca. Wówczas jest najmniejsza wilgotność. Wiąże się to z zatrzymaniem procesu wzrostu. Wtedy w drzewie znajduje się mniej soków. Niektóre przesądy lub tradycje za najlepszą porę ścinania drzew uznają zimowe przesilenie. Najlepiej w fazie Księżyca, który ubywa.
Niestety! Drewno schnie naprawdę długo. Suche jest wtedy, gdy jego wilgotność wynosi mniej niż 20%. W przypadku naturalnego procesu sezonowania czas jego trwania to od 6 do 24 miesięcy. Konieczne jest odpowiednie przechowywanie. Nawet wysuszone drewno na opał może utracić właściwości. Może także zawilgotnieć czy zgnić.
W przypadku suszenia na zewnątrz drewna opałowego wszystko będzie zależeć od pogody. Deszcz czy pochmurność wydłuża okres suszenia. Poza tym istotny jest typ drewna. Zwykle świeże drewno liściaste schnie około 2 lata. W przypadku dębu okres ten wydłuża się do około 3 lat. Alternatywą są specjalne suszarnie. Jest to rozwiązanie dużo szybsze. W ten sposób drzewa liściaste są suszone przez 70 dni. Z kolei drzewa iglaste suszą się przez 3 do 21 dni.
Domowe sposoby na suszenie drewna opałowego
Samodzielne suszenie drewna opałowego wiąże się z wieloma korzyściami. Jest to tańsze i przyjazne środowisku rozwiązanie. Jedyny warunek to cierpliwość. Cały proces najlepiej zacząć od pozbycia się kory i pocięcia na kawałki, które będą pasować do rozmiaru paleniska. W przypadku suszenia w naturalnych warunkach otrzymasz opał, którego wilgotność wynosi około 15-20%. Ważne, aby wybrać w tym celu odpowiednie miejsce. Powinno zapewniać właściwą cyrkulację powietrza i chronić przed deszczem. Na czas schnięcia drewna opałowego wpływają takie czynniki jak:
typ drewna,
okres ścięcia drzewa,
metoda suszenia.
Cały proces trwa od roku do 2 lat. Jeśli chodzi o stopień wilgotności, to przydatny będzie wilgotnościomierz. Na efektywność spalania wpływa metoda przygotowania opału. Drewno o nieznacznej wilgotności to ekonomiczne rozwiązanie.
Gdzie znaleźć zaufane firmy proponujące drewno opałowe?
Potrzebujesz drewna opałowego? Sprawdź naszą listę polecanych firm:
Drewno opałowe Warszawa | Drewno opałowe Poznań | Drewno opałowe Częstochowa
Drewno opałowe Gdańsk | Drewno opałowe Wrocław | Drewno opałowe Kraków
Drewno opałowe Łódź | Drewno opałowe Szczecin | Drewno opałowe Katowice
Zdecyduj się na profesjonalne usługi. Zadbaj o jakość ogrzewania w Twoim domu!
Po czym poznać, że drewno na opał jest suche?
Suszenie drewna na opał domowym sposobem może być mniej lub bardziej skuteczne. Wszystko zależy od typu drewna, warunków czy innych czynników. Bez specjalistycznego sprzętu można ocenić, czy może być ono już użyte.
W przypadku drewna o wilgotności ponad 25% jest ono widocznie mokre w dotyku. W celu ustalenia tego obejrzyj dokładnie i dotknij szczapy z każdej ze stron. Nie zapomnij sprawdzić kory. Jeśli odchodzi ona łatwo, wówczas kawałek jest suchy. Możesz także porównać go z suchym drewnem sezonowanym. Gdy jest mokre, jest cięższe i ciemniejsze. Lepiej uważaj – przebarwienia czy plamy mogą wskazywać na pleśń czy grzyby. Wpływa to niekorzystnie na wartość opałową. Szybszy sposób to rozpalenie w kominku nowego drewna. Wówczas okaże się, czy jest właściwie suche. W przypadku słabego rozpalania się czy dymienia albo hałasowania – pozostaw drewno do wysuszenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Palety Drewno Opałowe Pellet Brykiet Daniel Lewandowski
Opałowe materiały woj. zachodniopomorskie72-310 Płoty, Żwirki i Wigury 11