Jaki akumulator do samochodu wybrać? Rodzaje i sposoby ładowania
Akumulator pełni funkcję niezwykle ważną dla prawidłowego działania samochodu. Jest źródłem energii elektrycznej i odpowiada za zasilenie podczas jazdy wszelkich urządzeń. Dotyczy to tych urządzeń, które wymagają dostępu do prądu. Jego zły stan techniczny może skutkować unieruchomieniem silnika. Wówczas wymagana jest wymiana. Jakie parametry są ważne? Jakie wyróżnia się ich rodzaje? Odpowiadamy!
Typy akumulatorów samochodowych
Nie wiesz, jaki akumulator samochodowy wybrać? Wyróżnia się następujące profesjonalne akumulatory:
- kwasowo-ołowiowe, czyli SLA, charakteryzują się niską ceną. Anoda jest ołowiana, a katoda jest z tlenku ołowiu, który zanurzono w elektrolicie w postaci płynnej z roztworu kwasu siarkowego. Pracują długo i są odporne na rozładowanie. Chociaż są bezobsługowe, to jednak nie są odporne na zasiarczenie,
- AGM – cechują się budową, w której elektrolit jest wchłonięty przez separatory z mikrowłókien. Mogą one być szklane lub polimerowe. ,
- żelowe – zbudowane są z krzemionki i elektrolitu. W ten sposób cechują się gęstą konsystencją żelową. Są odporne na wstrząsy i przechyły, jednak w ujemnych temperaturach nie pracują najlepiej,
- ECM/ABF/EFB – są to modele kwasowo-ołowiowe, ale nowsze. Anody i katody utworzone są z wapnia, cyny i ołowiu. Wymagają podłączenia do prostownika.
Jakie są podstawowe parametry?
Zastanawiasz się nad zakupem akumulatorów i baterii? W celu odpowiedniego doboru akumulatora do auta należy zwrócić uwagę na oznaczenia. Najważniejsze parametry to:
Przeczytaj również: Kiedy należy wymienić akumulator?
- pojemność,
- prąd rozruchowy,
- typ bieguna,
- napięcie,
- waga.
Z kolei ze względu na budowę należy zwrócić uwagę na wystawienie biegunów. Mogą być one schowane lub wystające. Układ biegunów powinien być taki, aby biegun dodatni był po lewej stronie, a ujemny po prawej. Istotny jest ponadto typ biegunów. Wyróżnia się 2 rodzaje biegunów, a więc typ 1 i 3.
Jak ładować akumulator?
Przed rozpoczęciem ładowania akumulatora należy go odpowiednio podłączyć do prostownika. Zwróć przede wszystkim uwagę na podłączenie biegunów. Należy też trzymać urządzenie z dala od kuchni czy pieca, gdyż ulatniają się z niego niebezpieczne opary. W przypadku przeniesienia modelu z mroźnej zimy należy odczekać kilka godzin, aby go użyć. Ładowanie powinno przebiegać w zależności od:
- mocy ładowarki,
- pojemności modelu,
- stopnia rozładowania.
Zwykle rozładowane urządzenie należy ładować przez 10 godzin. W przypadku niższego napięcia na przykład 4A proces powinien trwać 20 godzin.
O czym jeszcze należy pamiętać?
Istotne przy wyborze akumulatora jest sprawdzenie, czy jest samoobsługowy. Dobrze, aby używał wapniowej technologii. Należy również pamiętać o jego zakodowaniu. W przypadku bezobsługowych obsługa jest prostsza. Wyróżniają się niewielkimi lub zakrytymi korkami i służą do uzupełnienia poziomu elektrolitu. W związku z tym nie trzeba kontrolować czy uzupełniać poziomu wody destylowanej. Dotyczy to modeli hermetycznych, a więc spiralnych i żelowych. Cechują się brakiem otworów i wymogu dolewania wody destylowanej. Co więcej, baterie te mogą pracować w trudnych warunkach.
Ważna jest także technologia wapniowa, stanowiąca standard we współczesnych akumulatorach. Związki wapnia wypierają w nich płyty antymonu. Dzięki temu bateria nie ulega samorozładowaniu, a elektrolit nie paruje. Wymagane jest jednak zakodowanie nowej baterii. Dotyczy to w szczególności nowoczesnych aut z systemem start-stop. Wówczas wymianę należy potwierdzić w sterowniku pokładowego komputera. Dzięki temu przywrócisz parametry ładowania.
Ile kosztują akumulatory?
Posiadasz auto na akumulator? Postaw na sprawdzonych producentów. Wysokość ceny zależy od ich typu oraz parametrów. Zwykle akumulatory samochodowe kosztują kilkaset złotych. Przykładowo, obsługowe to cena rzędu 180-270 złotych, a bezobsługowe – 400 złotych. W przypadku modeli EFB cena wynosi 400-500 złotych. Modele AGM to cena w wysokości 500-600 złotych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana