Po czym poznać dobry koks opałowy?
Koks pozyskiwany z dobrych źródeł słynie z tego, że jest surowcem odznaczającym się wysoką wydajnością. To w głównej mierze zasługa sposobu, w jaki się go wytwarza. Zdarza się jednak, że nie do końca uczciwi dostawcy sprzedają koks o zaniżonej jakości. Taki materiał grzewczy nie będzie spełniać swoich podstawowych funkcji. Wyjaśniamy, czym wyróżnia się dobry koks opałowy i gdzie należy go kupować.
Co to znaczy, że koks opałowy ma dobrą jakość?
Dobry koks to taki, który posiada wysoką wartość opałową. Jest to parametr, którego mianem określa się ilość ciepła, jaką surowiec wytwarza w czasie całkowitego spalania. Tłumacząc jeszcze prościej: im ta wartość jest wyższa, tym na dłużej wystarcza paliwo w okresie sezonu grzewczego. Jednostką, która go wyraża jest megadżul na kilogram (MJ/kg). Średnia wartość opałowa koksu dobrej jakości wynosi około 30 MJ/kg, czyli więcej niż węgla kamiennego. Węgiel też słynie z tego, że jest dobrym materiałem grzewczym, więc to tylko potwierdza wysoką wydajność koksu.
Dobry koks odznacza się dużą czystością chemiczną
Dzięki koksowaniu węgla kamiennego gotowy produkt zawiera od 90% do 95% węgla pierwiastkowego, a niektóre współczesne technologie pozwalają nawet na uzyskanie 98%. Tak duża czystość chemiczna jest zasługą właśnie procesu koksowania, który polega na intensywnej obróbce cieplnej węgla w specjalnych piecach koksowniczych bez dostępu powietrza.
Pozwala on na pozbycie się z surowca licznych zanieczyszczeń gazowych, ciekłych i innego rodzaju, wliczając w to siarkę. Ponadto taki produkt, pochodzący od dobrych dostawców koksu, nie wytwarza tyle dymu, brudu i kurzu co węgiel, a także emituje znacznie mniej szkodliwych substancji do powietrza od zwykłego węgla.
O czym należy pamiętać przy zakupie koksu grzewczego?
Podstawą jest wybór znanego na rynku i doświadczonego dostawcy. Powinno się unikać podejrzanie okazyjnych ofert wystawianych w internecie przez sprzedawców, o których nic nie wiemy. Dobrą praktyką, jak w przypadku dystrybutora koksu Dimex, jest posiadanie strony internetowej, na której znajdują się informacje o parametrach i gramaturze surowca. Trzeba też uważać, żeby nie kupić koksu wielkopiecowego używanego na potrzeby pieców przemysłowych, bo ten nie nadaje się do spalania w domowych kotłach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana