Z czego wynika popularność węgla jako materiału opałowego?
Węgiel to wciąż jeden z najchętniej wybieranych surowców opałowych, stosowanych w domach jednorodzinnych. Największym powodzeniem cieszy się tam, gdzie brak jest infrastruktury umożliwiającej zastosowanie alternatywnych sposobów ogrzewania. Dotyczy to głównie terenów wiejskich. Na dużą popularność węgla ma również wpływ jego stosunkowo niska cena. Sprawdźmy zatem, jakie inne czynniki wpływają na atrakcyjność węgla jako materiału opałowego?
Czy węgiel może być opałem ekologicznym?
Węgiel prócz drewna jest jednym z najstarszych surowców opałowych stosowanych na szeroką skalę. Kiedyś był wykorzystywany powszechnie, ale wraz z rozwojem cywilizacyjnym wiele krajów odchodzi od węgla, zastępując go bardziej ekologicznymi oraz odnawialnymi źródłami energii. Jednak wbrew opiniom nie każdy węgiel jest szkodliwy dla środowiska. Na rynku są dostępne odmiany o niskiej zawartości siarki i popiołu, które uwalniają do atmosfery znacznie mniej substancji toksycznych.
Takim gatunkiem jest m.in. coraz bardziej popularny ekogroszek. Węgiel ten możemy zakupić np. w firmie WĘGLO SMYK, która zajmuje się sprzedażą węgla wydobywanego w śląskich kopalniach. Firma oferuje kilka gatunków węgla m.in. węgiel kamienny, węgiel orzech, czy miał węglowy, a także inne rodzaje opału np. drewno rozpałkowe, brykiet drzewny i drewno kominkowe. Opał można odebrać w składach firmowych zlokalizowanych w Mysłowicach, a także zamówić z transportem do domu.
Czym kierować się przy wyborze rodzaju węgla?
Jest kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie węgla. Pierwszy to jego cena, ale trzeba zdawać sobie sprawę, że kierując się wyłącznie tym kryterium, nie zawsze dokonamy trafnego wyboru. Czasami opłaca się zapłacić nieco więcej, ale otrzymać węgiel o lepszych parametrach opałowych oraz bardziej przyjazny dla środowiska naturalnego. Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest rodzaj posiadanego kotła, ponieważ niektóre piece mogą być zasilane tylko określonymi odmianami węgla.
Poza ceną i gatunkiem węgla ważne jest również jego pochodzenie. Kupując polski węgiel, otrzymujemy produkt o wysokich własnościach opałowych, wydobywany w śląskich kopalniach, a dodatkowo wspieramy krajową gospodarkę, co w obecnych, niespokojnych czasach ma ogromne znaczenie. Warto także wspomnieć, że pewne odmiany węgla np. ekogroszek są pakowane w mocne worki. Dzięki temu przechowywanie opału, a także jego transport jest znacznie ułatwiony.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana