Zalety pieców na ekogroszek
Ekogroszek zalicza się do jednego z najbardziej wydajnych i ekonomicznych materiałów opałowych. Nic więc dziwnego, że sporą popularnością cieszą się obecnie nowoczesne kotły z podajnikiem na tego typu opał. Jak działa to urządzenie, jakie ma zalety i kiedy warto zdecydować się na palenie ekogroszkiem? Piszemy w artykule.
Kotły na ekogroszek z podajnikiem – charakterystyka
Kotły z podajnikiem to zaawansowane urządzenia, które niewiele mają wspólnego z powszechnie stosowanymi do niedawna kotłami starej generacji, wymagającymi niemal ciągłego nadzoru. Dzisiejsze urządzenia wyposażone są w elektroniczny sterownik dozujący odpowiednią ilość ekogroszku do paleniska we właściwym czasie. Dodatkowo, efektywne spalanie węgla ułatwia wbudowany wentylator, który doprowadza optymalną ilość powietrza do spalania. Piec funkcjonuje więc automatycznie, zgodnie z ustawieniami. Po dokonaniu początkowej konfiguracji przez fachowca, urządzenia jest właściwie bezobsługowe. Po stronie użytkownika pozostaje już tylko uzupełnianie paliwa (co kilka dni) i usuwanie popiołu (co 1 lub 2 tygodnie). Szeroki wybór kotłów na paliwo stałe oferuje Zakład Ślusarsko-Kotlarski Krzysztof Adamkiewicz.
Zalety
Kotły na ekogroszek są chętnie wybierane przede wszystkim z uwagi na stosunkowo prostą obsługę, a tym samym – oszczędność czasu. Zautomatyzowane urządzenie to nie tylko wygoda, ale również bezpieczeństwo i obniżenie kosztów. Specjalny mechanizm umieszczony przy palenisku zapobiega wydostawaniu się żaru na zewnątrz, a sterownik dba o optymalną pracę przy możliwie najwyższej sprawności. Utrzymywanie zadanej temperatury możliwe jest także dzięki połączeniu z termostatami. Warto również wspomnieć o zaletach samego ekogroszku. Zalicza się do nich m.in. wysoką kaloryczność czy niewielką zawartość siarki i powstającego popiołu. Przy czym, dwie ostatnie mają szczególne znaczenie dla ochrony środowiska.
Warunki efektywnego palenia ekogroszkiem
Zdarza się, że osoby, które niedawno zakupiły kocioł na ekogroszek z podajnikiem narzekają na niską wydajność urządzenia. Taka sytuacja wynika najczęściej z dwóch powodów. Po pierwsze, użytkownicy nie zawsze dbają o profesjonalną konfigurację, przez co piec nie pracuje optymalnie. Aby tego uniknąć, zaleca się korzystać z usług fachowców i pamiętać o regularnym serwisie. Drugą przyczyną nieefektywnego palenia ekogroszkiem jest niskiej jakości materiał opałowy. Kupując paliwo, należy zwracać uwagę na wartość opałową (nie na ciepło spalania!), niską zawartość siarki (najlepiej nie więcej niż 1%), odpowiedni poziom wilgotności (maksymalnie 12%) oraz zawartości popiołu (8-12%).
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana