Zasady działania pomp ciepła

Pompa ciepła to ekologiczne rozwiązanie, które pozwala na tanie ogrzewanie oraz chłodzenie budynków. Może to być sposób na znaczne ograniczenie kosztów utrzymania domu. Doskonale sprawdza się w przypadku nowych obiektów, które mają zmniejszone zapotrzebowanie na energię. Decyzja o instalacji tego urządzenia powinna być poprzedzona analizą dotyczącą sposobu jej działania. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę i jaki typ pompy wybrać!
Działanie pompy ciepła
Pompa ciepła nie wytwarza energii termicznej sama z siebie. Pozyskuje ją z otoczenia i doprowadza do optymalnej postaci. Obieg ciepła jest możliwy dzięki specjalnemu napędowi, który zapewnia przepływ od temperatury wyższej do niższej. Pompa ciepła może „przetworzyć” powietrze, które ma temperaturę poniżej zera stopni Celsjusza. Dzięki temu gromadzi energię, którą może np. podgrzać wodę w obiegu centralnego ogrzewania o kilka stopni. Większa część energii jest zatem pozyskiwana z otoczenia – szacuje się, że jest to ok. 75% zasobów potrzebnych do działania tego systemu.
Jak wskazują specjaliści firmy Gwint, działanie pompy ciepła można porównać do działania lodówki. Ta odbiera ciepło ze swojego wnętrza i transportuje je na zewnątrz. Pompa zaś pobiera ciepło z otoczenia – powietrza, gruntu, zbiornika wodnego lub wód gruntowych. Jest to możliwe dzięki czynnikowi, który paruje w temperaturze nawet poniżej zera. W uproszczeniu: parujący czynnik skrapla się w wymienniku i podgrzewa wodę grzewczą pompowaną do instalacji domowej. Czynnikiem tym jest na ogół propan, dwutlenek węgla lub inna substancja przyjazna środowisku.
Którą pompę ciepła warto wybrać?
Planując montaż pompy ciepła, warto zastanowić się nad jej typem. Można bowiem wybrać m.in. pompę zasilaną powietrzem lub pompę gruntową. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto ustalić:
Przeczytaj również: Dlaczego warto zainwestować w pompy ciepła w Sokołowie Małopolskim?
do czego ma służyć pompa ciepła – czy tylko do zasilania ogrzewania, czy także do podgrzewania c.w.u.,
jaka powinna być minimalna moc urządzenia,
jakie źródła ciepła są do dyspozycji,
która pompa ma korzystniejszy współczynnik COP,
jakie są możliwości finansowe inwestora.
Wybór optymalnego rozwiązania zależy w dużej mierze od indywidualnych potrzeb użytkowników oraz warunków technicznych obiektu. Warto przeanalizować koszty zakupu, instalacji, ale również eksploatacji oraz ewentualnego serwisowania. Należy pamiętać, że każdy budynek jest inny, dlatego należy wybrać typ pompy odpowiedni do jego warunków. Duże znaczenie mają również lokalizacja w pobliżu obiektu zbiornika wodnego oraz wahania temperatury wód gruntowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
JK-Projekt Audyty Energetyczne Kajetan Jakszycki
Pogotowia energetyczne woj. dolnośląskie51-678 Wrocław, Borelowskiego 20
-
Certyfikat Budynku Jarosław Dorożyński
Pogotowia energetyczne woj. świętokrzyskie25-370 Kielce, Stefana Żeromskiego 25 lok. 8